MUDr. Monika Golková

Herpetické viry vyvolávající opary, se vyskytují až u 85 % naší populace. Bohužel se nevyhnou ani hollywoodským hvězdám a známým osobnostem, pro které jsou opary dvojnásobně nepříjemnou záležitostí a fotografové pak číhají na příležitost jak zachytit hvězdu s nehezkým oparem.

Jak se ale účinně bránit? Opary často vznikají při vyšším psychickém vypětí a tím velkolepé akce a párty jsou. Například známy herec Brad Pitt oparem trpěl před svatbou s Jennifer Aniston, Katie Holmes zase opar často trápí při natáčení a její vizážisti ho musí umně maskovat. Britney Spears se opar vyrazil při koncertní šňůře, když si zrovna přála vypadat co nejlépe. Podtrženo sečteno, opar nás často zaskočí, když se nám to hodí nejméně.

Nepříjmený opar vzniká ve chvíli, kdy se herpetický vir aktivuje a to je zejména čas, kdy je organismus nějakým způsobem oslaben. Příčinou může být oslabený imunitní systém, hormonální nerovnováha, extrémní fyzická nebo psychická zátěž, intenzivní sluneční záření i v soláriu a v neposlední řadě tolik známý a všude přítomný stres.

Právě to může být jeden z mnoha důvodů, proč jsou známé osobnosti na vyhledávaných akcích zachyceny fotografy s nevzhledným puchýřem na rtu.

Naštěstí je tady konečně možnost, jak se oparu vyhnout. Vědci objevili aminokyselinu, která zabraňuje tvorbě a šíření herpetického viru. Doplněk stravy L-Lysine z širokého portfolia firmy Pure Encapsulations®, je výjimečný tím, že působí v organismu proti herpetickým virům, aniž bychom se museli oparu dotýkat. L-Lysine je vhodné používat v jakékoliv fázi oparu. Při prvních příznacích zabrání rozvinutí oparu. Při rozvinutém oparu pak napomůže rekonvalescenci. Pro dosažení maximálního efektu je doporučeno užívat 1500 mg L-Lysine denně, po dobu třech měsíců a to zejména u osob, které trpí opary opakovaně. Právě při vyšší náchylnosti k tvorbě oparů je vhodné L-Lysine užívat při stresových situacích, před plánovanými chirurgickými zákroky, před plánovanými rizikovými akcemi jako jsou party, sluneční záření. Před plánovaným zákrokem v dutině ústní nebo v oblasti obličeje, může být opar důvodem pro odložení zákroku. Proto je vhodné užívat L-Lysine i v případě, že není v aktivní fázi, ale je zde riziko možného rozvoje.

Doplněk stravy L-Lysine je vysoce obsažný, ale zároveň neobsahuje žádné přídavné chemické či přídatné obsahové látky. Neobsahuje lepek, laktózu, fruktózu a tak je vhodný i pro osoby s určitou nesnášenlivostí a alergiky. Doplňky stravy jsou k dostání ve vybraných lékárnách v České republice.

5 rad jak se vyhnout oparu

 • Posilte imunitní systém
  jsou-li posíleny obranné síly, má virus malou šanci. Nejlepší podporou fungujícího imunitního systému je dostatečné zásobení vitálními látkami a vydatný spánek a pohyb.
 • Chraňte se před sluncem
  používejte ochranu proti slunci s vysokým UV faktorem pro rty, protože ultrafialové záření poškozuje buňky a podněcuje propuknutí herpetické infekce.
 • Cíleně nasaďte mikroživiny
  zinek, vitamín D3 a vitamín C aktivně přispívají k posílení obranyschopnosti. Společně s L-Lysinem je možné imunitní systém stabilizovat a vyhnout se tak vzniku oparů.
 • Dodržujte hygienu
  je nezbytná příslušná hygiena rukou, protože se jinak infekce snadno přenese na jiné části těla (prsty, oči, genitální oblast), zvláště po rozškrábání puchýřků oparu.
 • Vyhněte se L-argininu
  je nezbytná příslušná hygiena rukou, protože se jinak infekce snadno přenese na jiné části těla (prsty, oči, genitální oblast), zvláště po rozškrábání puchýřků oparu.