Vitální látky pro zatížený imunitní systém

Náš imunitní systém je cosi jako štít - je stále aktivní a připravený k použití. K normální funkci přispívá vyvážené hospodaření s živinami a určité fytoextrakty.

Úkolem imunitního systému je rozpoznávat substance, které jsou tělu cizí a bránit organismus proti všem vetřelcům. Většinou se imunitní systém, tvořený buňkami nespecifické imunitní obrany (NK buňky a makrofágy) a specifické imunitní obrany (imunitní odpověď prostřednictvím) s původci nemoci vypořádá sám. Vitální imunitní systém je rozhodující pro dlouhodobé zdraví. Často je rozhodující pro to, zda máme dostatečnou odolnost vůči vlivům životního prostředí či nikoliv.

Zvláště v době nachlazení a v zátěžových situacích je imunitní systém enormně vytížený a potřebuje pro normální fungování zvýšené množství mikroživin. Jednostranná výživa, nedostatek pohybu a spánku, společně s negativními vlivy životního prostředí mohou schopnost imunity ještě více snížit.

Imunoaktivní živiny (např. zinek, vitamín D3, vitamín C) přispívají k normální imunitní funkci a v kombinaci s fytoextrakty významně přispívají k ochraně buněk před oxidačním stresem. Tím se vytváří základ pro flexibilní imunitní systém a lepší zdravotní stav.

Stres – daň za imunitní obranu

Při negativním stresu, tak zvaném distresu, je imunitní systém zvláště přetížený a ohrožený útoky. Vylučují se stresové hormony – adrenalin, noradrenalin a kortizol, organismus běží na nejvyšší obrátky a imunitní systém se přepne na úsporný plamen.

Při trvalém stresu totiž klesá počet imunitních buněk a rovněž NK buňky jsou méně aktivní - člověk je labilnější a původci nemoci mají často usnadněnou práci. Takto vznikají v obdobích stresu nejrůznější choroby, s nimiž by se imunitní systém jinak lehce vypořádal.

Právě nyní musíme našemu tělu pomoci dodáním potřebných mikroživin.

Posílení imunitního systému

Mikroživiny vitamín C a D3 stejně tak jako zinek a speciální rostlinné látky, jako například citrusové bioflavonoidy a polyfenoly z bezinek přispívají při intenzívním zatížení k normální imunitní funkci a k ochraně buněk při oxidačním stresu. Tradiční známé posilující prostředky jsou sibiřský žen-šen a astragalus. Mají adaptogenní vlastnosti, to znamená, že tělu pomáhají se lépe přizpůsobit stresu, díky čemuž není posilován pouze imunitní systém.

Aktivní imunitní systém je základem dobrého zdraví, lepší kvality života a optimální osobní výkonnosti.