Mentální odolnost a výkonnost jako klíč k úspěchu - adaptogenní substance přinášejí více motivace a výdrže pro sportovní aktivity.
Emoční napětí
Stres vyvolává v těle množství reakcí, jako je zrychlení srdeční frekvence, zvýšení krevního tlaku, dechové frekvence a svalového napětí. Zvýšenou měrou se uvolňují stresové hormony jako adrenalin, kortizol a noradrenalin. Aby se šetřily energetické rezervy, zpomalují se funkce imunitního systému a trávení. V důsledku toho je tělo vystaveno vysokému napětí, takže je krátkodobě možné podat maximální výkon. Trvá-li však napětí déle a nenásleduje odpovídající fáze regenerace, může být nepříznivě ovlivněna nejen výkonnost, ale i zdraví (distress). Pozitivní stres (eustress) se naopak stará o motivaci a je pociťován jako podnětný.
Mentální síla
Zvláště při závodě se žádá nejen tělesná (fyzická), nýbrž i mentální (psychická) síla, přičemž teprve společně s technickou kompetencí bude patrná sportovní výkonnost. I mentální výkon je možné trénovat a lze ho zvyšovat uvolňovacími technikami a cíleným nasazením mikroživin. Individuální zásobení mikro- a makroživinami tak působí nejen na fyzický zdravotní stav těla. Pro odpovídající výkonnost potřebuje mozek glukózu a vitamíny B1 a B6 a aminokyseliny jako je tyrosin pro jeho přeměnu v energii. Co se týče zásobení takovýmito „neuroprotektivními“ vitálními látkami, mají sportovci zcela speciální potřeby.
Adaptogenní rostlinné extrakty
Speciálně mohou k podpoře mentální výkonnosti (soustředění, adaptace na stres) pomoci adaptogenní rostlinné extrakty. Kromě ženšenu známého z TCM existuje řada dalších rostlin, které mohou podpořit schopnost lidského těla přizpůsobit se stresovým situacím. Příklady pro to jsou skandinávská Rhodiola rosea (rozchodnice růžová) a eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus), zvaný též všehojovec štětinatý nebo sibiřský ženšen.